Historia parafii

W Chocianowie, o którym pierwsze wzmianki są z roku 1297, istnieją dwa kościoły: parafialny p.w Wniebowzięcia NMP i kościół pomocniczy p.w. św. Józefa Robotnika, oraz dwie kaplice filialne: w Nowej Kuźni i Pasterniku.

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP wybudowano w roku 1866. W tym samym roku 22 maja erygowano parafię, po wydzieleniu z parafii Sobin. Natomiast obecny kościół św. Józefa powstał w XVI wieku z przebudowanego ratusza miejskiego. Do roku 1945 był w posiadaniu protestantów. Po II wojnie światowej został dostosowany do kultu katolickiego. Obecnie pełni zadania kościoła pomocniczego.

W miejscowości Nowa Kuźnia, gdzie mieszka 117 rodzin (7 km od Chocianowa) jest kaplica filialna p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, która została przebudowana w roku 1961 z dawnej sali wiejskiej. W drugiej miejscowości Pasternik (8 km od Chocianowa) mieszka 36 rodzin. Znajduje się tu kaplica p.w. Chrystusa Króla, rozbudowana w 1964 roku z kaplicy cmentarnej.

Według danych z Urzędu Miasta i Gminy Chocianów parafia obecnie liczy 8.330 mieszkańców.

Od 1 sierpnia 2015 r. proboszczem jest ks. Stanisław Łobodziec SDB, poprzednikami byli ks. Zbigniew Szymerowski SDB i ks. Jan Pryputniewicz SDB.